+90 216 685 10 60
info@peridentklinik.com

Sinüs Lifting Operasyonu

Güçlü ve sağlıklı diş implant uygulamaları ile birlikte gerektiğinde sinüs lifting operasyonu, sağlıklı bir gülümse için doğru bir adımdır. Sinüs lifting operasyonu, önemli kemik kaybından sonra bile diş implantlarının tüm avantajlarından yararlanmayı mümkün kılar.
Diş implantların yerleştirilmesi için destekleyici bir tabana sahip olmanız gerekir. Birçok hasta için bu yeterli destek sistemine ulaşmanın tek yolu sinüs lifting operasyonudur. Bu operasyonu deneyimleyenler, faydalarının buna tamamen değdiğini söylüyor.
Sinüs lifting operasyonunun adımları, iyileşme süreci ve maliyetleri hakkında bilgi edinmek için Perident Klinik ile iletişime geçebilirsiniz.

Sinüs Lifting Operasyonu Nedir?

Sinüs lifting operasyonu, diş implantlarının yerleştirilmesini kolaylaştıran bir prosedürdür. Bazı hastalar diş implantlarına ihtiyaç duyar, ancak kemik kaybı yaşayabilir, bu nedenle implantlar için gerekli olan yeterli kemik desteğine sahip değildir. Sinüs lifting operasyonu ile ihtiyacınız olan desteği alabilirsiniz.
Bu prosedür, diş implantları için gerekli olan üst çenedeki kemik miktarını arttırır. Bu, diş implantı hastaları için en yaygın kemik aşılama prosedürlerinden biridir.

Sinüs Lifting Operasyonuna Kimler İhtiyaç Duyar?

Son yıllarda, diş implantları daha kolay erişilebilir hale gelmekle birlikte bu uygulamayı giderek daha yaygın bir diş prosedürü haline getirmiştir. Daha fazla insan eksik dişlerin yerine diş implantları yaptırdıkça, sinüs lifting uygulaması daha yaygın hale geldi.
Çenenizin arkasında, sinüslerinizin yakınında dişleriniz ve çene kemiğiniz eksikse sinüs lifting işlemi gerekebilir. Bu bölgedeki çene kemiği ve dişler, doğum kusurları, periodontal hastalık, kanser, diğer tıbbi durumlar veya sadece doğal iyileşme süreci nedeniyle kaybedilebilir. Sinüsleriniz üst çenenize çok yakınsa ve implantı yerleştirmek için daha fazla alana ihtiyacınız varsa sinüs lifting de kullanılabilir.

Sinüs Lifting Operasyonu Sırasında Ne Olur?

Sinüs lifting işlemi güvenli ve basit bir işlemdir. Genellikle protez uzmanının veya ağız cerrahının ofisinde yapılır. Tüm işlem 90 dakika ila iki saat arasında sürer.
Öncelikle hasta lokal veya genel anestezi ile uyuşturulur. Daha sonra cerrah, çene kemiğini ortaya çıkarmak için eskiden arka dişlerinizin bulunduğu dişeti dokusunu kesecektir. Doku kaldırılmış ve çene kemiği açıktayken cerrah, sinüslerin zarını nazikçe itebilecekleri kemikte küçük bir daire kesecektir. Kemik parçası sinüs boşluğuna kaldırılırken delik önceden belirlenmiş kemik graftı ile doldurulur. Bu yapıldıktan sonra işlem tamamlanır ve cerrah kesiği dikişlerle kapatır.

Sinüs Lifting Operasyonu Sonrasında Ne Olur?

Hastalar anesteziden uyandıktan sonra evlerine gidebilirler. Sinüs lifting operasyonundan sonra çoğu hasta biraz şişlik ve kanama yaşar, ancak çok az rahatsızlık hisseder. İyileşmenin en önemli kısmı kemik graftı yerinde tutmaktır, bu nedenle burnunuzu sümkürmekten (veya mümkünse hapşırmaktan) kaçınmak önemlidir. Bunlardan herhangi biri kemik graft materyalinin hareket etmesine ve dikişleri gevşetmesine neden olabilir.
Eve gittiğinizde, muhtemelen burnunuzu nemli tutmak için bir tuzlu su spreyi, tıkanıklığı ve şişmeyi önlemek için bir reçete, ağrı kesici bir ilaç reçetesi, bir antibiyotik ve/veya enfeksiyonu önlemeye yardımcı olacak bir gargara alabilirsiniz. Çoğu hasta, normal aktivitelerine devam edebilene kadar yaklaşık bir gün boyunca bölgenin etrafında buz kullanabilir.
Ameliyattan 7-10 gün sonra diş hekimi ile kontrol randevunuz olacaktır. Bu randevu sırasında uzman ameliyat bölgesini inceler ve kendiliğinden çözülmeyen dikişleri alabilir. Bazı durumlarda, bölgenin düzgün bir şekilde iyileştiğinden emin olmak ve gerekli röntgen görüntülerini çekmek için hastalardan birkaç kez daha gelmeleri istenir.
Sinüslerin iyileşmesi ve kemiğin diş implantlarını destekleyecek kadar güçlü olması en az 6 ay sürer. Süreç yavaş gibi görünse de, bir ömür boyu sürecek sonuçlar için Perident Klinik bünyesindeki uzman diş hekimlerimize güvenebilirsiniz