+90 216 685 10 60
info@peridentklinik.com

Ortodonti ve Şeffaf Plak

Şeffaf Plak Tedavisi

Şeffaf Plak ile yapılan, telsiz tedavi olarak da bilinen ortodonti tedavisi türüdür. Şeffaf plaklarda metal teller veya braketler kullanılmaz. Kişiye özel şeffaf plaklar üretilir. Bu plaklar alt ve üst diş dizilerine ayrı ayrı oturan, diş dizilerini saran termo plastik maddeden yapılmış materyallerdir. Çapraşıklık miktarına göre plak sayısı değişmektedir. Şeffaf diş teli sistemleri içerisinde dişlerde en az belli olanı ve en konforlusudur. Bu yüzden halk arasında “telsiz ortodonti tedavisi” olarak bilinir.

İleri seviyede olan bir ortodontik vakada şeffaf plaklar tercih edilmez. Ortodonti hekimi bu tedaviyi uygulamayı uygun bulduğu taktirde hastanın diş dizilerinin ölçüsü alınır. Alınan ölçülerle, ya bilgisayarda taranmış sanal görüntüler üzerinde ya da ölçülerden elde edilen alçı modeller üzerinde diş hareketleri aşama aşama yaptırılır. Her aşamanın sonunda şeffaf dişlikler (plaklar), ya 3D (3 boyutlu) yazıcılarla ya da ısıyla şekillendirilen termo plastik plakların vakumla basılması yöntemiyle elde edilir. Dişleri düzeltmek için bu elde edilen dişlikler, belli sürelerde (çoğunlukla 15 günde bir) değiştirilerek takılır. Dişler bu arada azar azar istenilen yerlere doğru hareket ederler. Bu işlem, dişler istenilen hizaya gelene kadar tekrarlanır.

Takılıp çıkartılmaları ve temizlenmesi son derece kolaydır. Şeffaf Plak kullanan birey isterse yemek yemeden önce isterse dişlerini fırçalamadan önce çok rahat bir şekilde çıkarıp takabilme şansına sahiptir.