+90 216 685 10 60
info@peridentklinik.com

İmplant Tedavisi

İmplant

Ağızda eksik diş bulunması halinde, bu eksikliğin giderilmesi İMPLANT yerleştirilmesi ile mümkündür. Diş kökü şeklinde yapılmış vidaya benzeyen apereylere implant adı verilir. Diğer dişlere herhangi bir zarar vermeden ve yük yüklemeden, eksik dişin yerine yeni bir diş yerleştirebilmek için önce bu dişin kökü görevini gören bir vidayı (implantı) küçük bir cerrahi işlemle çene kemiğine yerleştirmek gerekir. Titanyumdan yapılmış ve yüzeyi özel bir teknoloji ile pürüzlendirilerek hazırlanmış olan implantlar biyouyumluluğu yüksek (doku-dostu), sert, dayanıklılığı yüksek, aynı zamanda da çok hafiftirler.

İmplantın çene kemiğine yerleştirilmesi cerrahi bir işlemle ve lokal anestezi ile yapılır. Diş çekimi ile kıyaslandığında, hasta açısından çok daha konforlu bir yöntemdir. İmplant yapılacak olan çene bölgesinin uygunluğu radyografik olarak ve hastanın genel biyolojik durumu incelenerek saptanır. Operasyon, yapılacak implant adedine bağlı olarak yarım saat içerisinde gerçekleştirilir. Koruma amaçlı olarak antibiyotik kullanımı ve operasyon sonrasında şişme ve ödemi önlemek için antienflamatuvar ilaçlar ve soğuk kompres önerilir. O gün metabolizmayi ve kan basıncını arttıracak yoğun aktiviteler yapılmaması gerekmektedir. Bir hafta sonra dikişler alınır.

Hastalarımız, önerilerimize uygun olarak davrandıkları taktirde hiçbir ağrı ve sıkıntı yaşamadan bu süreci rahatça geçirirler.

Çene kemiğine mekanik olarak yerleştirilen implantın kemik hücreleri ile sarmalanıp kemikle bütünleşmesi için ortalama 2 ay beklenir. Sonrasında implantın üst kısmındaki vidalı kapak çıkarılarak yerine ağız içinde kalacak olan metal bir başlık takılır ve porselen kuron yerleştirilir.

İmplantlar ve üzerlerine takılı olan porselen kronlar çürümezler ve ekstra bir darbe veya kuvvete maruz kalmadıkları sürece kırılmazlar. Kişi, ağız bakımını gereğince yerine getirdiği ve biyolojik dokuları etkileyecek herhangi bir sistemik rahatsızlığı olmadığı sürece ömür boyu sağlıklı bir şekilde yerlerinde kalarak işlevlerini sürdürürler.

İmplant yapılırken ve sonrasında ağrı olur mu?

İmplant yerleştirilmesi işlemi lokal anestezi ile yapılır ve kesinlikle ağrılı bir işlem değildir. Sonrasında ise hekiminizin vereceği uygun ilaçlar ve soğuk kompres uygulaması ağrı oluşmasını önler.

Sigara kullanımı implantı etkiler mi?

Sigara biyolojik dokulara olumsuz etkileri saptanmış bir maddedir. İmplantın yerleştirilmesi cerrahi bir işlemle yapıldığı için, operasyonun yapıldığı gün ve yara yeri iyileşene kadar sigara içilmemesi önemlidir. Daha sonraki zamanlarda, sigara kullananlar kendi doğal dişlerini olduğu gibi implant dişlerini de korumak için etkin bir ağız temizliği yaparlarsa sakınca oluşmaz.